Paleolitická dieta aneb strava z doby kamenné

Paleolitická dieta aneb strava z doby kamenné post thumbnail image

Proč paleo dieta?
Filozofie toho stravování vznikla podle názoru různých vědeckých pracovníků. Podle nich je lidské tělo stále přizpůsobeno jen pro konzumaci stejných, nebo aspoň podobných potravin jako v již zmíněné době kamenné. Mezi hlavní argumenty se rozhodně může zařadit to, že paleolit, jakožto nejdéle trvající část dějin lidstva, trval přibližně 3 miliony let a lidský organismus se evolučně ještě nestačil přizpůsobit stravě současného moderního člověka.
zeleninový pekáč

Zásady diety
Pro pochopení stravovacích návyků si musíme uvědomit, že paleolit byla doba lovců a sběračů, kteří neovládali ani základy zemědělství. Jinými slovy, paleo potravina je to, co si člověk může nasbírat, nebo ulovit sám. V dnešní době se najde jen pár extrémních lidí, kteří si potraviny sbírají, nebo dokonce uloví sami. To však neznamená, že suroviny pro přípravu jídel z doby kamenné se jinak nedají sehnat, ba naopak, jsou v každém obchodě.
            Hlavními složkami jídelníčku jsou všechny druhy masa hospodářských zvířat, ryby, zelenina, ovoce, oříšky a semínka, vajíčka, brambory. Mléčné výrobky jen v malém množství, nebo vůbec. Mezi hlavní nežádoucí složky jídelníčku patří pečivo, jednoduché cukry v nápojích nebo sladkostech, luštěniny, mléčné výrobky, slunečnicové a řepkové oleje a alkohol (trochu červeného vína je tolerována).
steak s chřestem a rajčaty
            Jedním z dalších argumentů propagátorů tohoto stravování je to, že kdyby byla lidská trávící soustava přizpůsobena dnešnímu běžnému stravování, tak by nerostl počet lidí s různými alergiemi například na lepek, nebo laktózu a nebylo by takové procento lidí s různými trávícími, nebo zažívacími problémy.
            Spoustu lidem tento typ diety pomohl s redukcí váhy. Není to samozřejmě jen o stravě, ale také o pohybu! I lovci při lovu kořisti museli vynaložit nemalou fyzickou aktivitu. Ať už se rozhodne dodržovat paleolitickou dietu abyste zhubli, nebo abyste měli lepší pocit a dali tělu potraviny nenáročné na strávení, rozhodně to není špatná volba.


Related Post

Vybíráme dřezVybíráme dřez

V dnešní době, která se chlubí jedním inovativním prvkem za druhým, si můžete opravdu vybírat z nespočet možností. Při zařizování jednotlivých prvků do vašeho domova, pak máte vše ve vlastních